Az alacsony dózisú mellkas CT-vizsgálatról készült betegtájékoztatóm megjelenése után többen tették fel a következő kérdéseket:
- mit lát a radiológus az alacsony dózisú CT-vizsgálat során?
- hogyan ad a CT több információt a hagyományos mellkas röntgen vizsgálatnál?
- miért érdemes évente ilyen vizsgálaton részt venni?
Ezeket a kérdéseket két eset kapcsán szeretném megválaszolni.
1. eset. Ez az eset jól példázza, hogy a magas rizikójú, erős dohányosokat évente nem röntgennel, hanem alacsony dózisú CT-vel kellenne szűrni. Az 55 éves férfi évek óta dohányzik és emiatt évente vesz részt mellkasröntgen vizsgálaton. Legutóbbi vizsgálatát megelőzően testsúlycsökkenést és újkeletű köhögést tapasztalt. A mellkasröntgenen a jobb alsó tüdőmezőben egy bizonytalan árnyék (sárga négyzet) került leírásra, emiatt mellkas CT-vizsgálatra utalták.
A CT egyértelműen mutatja a jobb alsó lebenyben elhelyezkedő nyúlványos elváltozást, amit megjelenése alapján tumornak véleményeztek. Ezt később szövettani vizsgálat is alátámasztott. Az eset tanúsága, hogy ez a daganat eléggé későn, előrehaladott állapotban került felismerésre a mellkas röntgen alapján, amikor a páciensnek már szubjektív panaszai is kialakultak. Szerencsésebb lett volna, ha a páciens évente alacsony dózisú mellkas CT-vizsgálaton vesz részt, ahol ez a daganat talán korábban (jobban gyógyítható állapotában) kerülhetett volna felismerésre.
2. eset. A második eset az éves szűrés fontosságát támasztja alá. Szintén erős dohányos páciensünk többször járt már CT-vizsgálaton. Korábban (alsó kép) a bal alsó lebeny csúcsi részében egy bizonytalan, halvány elváltozás került leírásra, ami miatt 1 év múlva újabb CT-vizsgálatot rendeltek el nála. Az egy évvel készült (felső kép) CT képen jól látható, hogy az elváltozás mérsékelten növekedett, és a környező mellhártya megvastagodott. Ezt az elváltozást sikerült időben eltávolítani, és a páciens azóta is jól van.